Epigenetyka to fascynująca dziedzina nauki, która odkrywa, jak nasze środowisko i wybory życiowe wpływają na działanie genów bez zmiany samej sekwencji DNA. Często zastanawiamy się, co to jest epigenetyka i jak może wpływać na nasze zdrowie, samopoczucie i nawet predyspozycje do różnych chorób. W erze zaawansowanych badań naukowych, epigenetyka jawi się jako klucz do zrozumienia, dlaczego nawet bliźniaki jednojajowe, które dzielą identyczny zestaw genów, mogą różnić się od siebie pod względem zdrowotnym i fizjologicznym.
Zapraszam do dalszej części artykułu, gdzie zgłębimy, jak nasz styl życia może modyfikować ekspresję genów i jakie działania możemy podjąć, aby korzystnie wpłynąć na nasze epigenetyczne dziedzictwo.
Co to jest epigenetyka?
Do niedawna uważano, że wiedzy na temat tego, od czego zależy nasze zdrowie należy poszukiwać w genetyce. Dziś okazuje się, że jest coś „ponad genami”, co pozwala wyjaśnić dlaczego np. bliźniaki jednojajowe, czyli posiadające identyczny genom, nie zapadają na te same choroby. Dzieje się tak, bo według najnowszej wiedzy, za funkcjonowanie naszego organizmu tylko w około 20 proc. odpowiadają same geny, 80 proc. to wpływ czynników zewnętrznych. I to właśnie to, które czynniki mają na nas największy wpływ w poszczególnych etapach życia sprawia, że niektóre geny pozostają aktywne, a inne uśpione. Mechanizmy tego włączania i wyłączania genów bada epigenetyka. Gdyby porównać nasze życie do filmu, nasze komórki to aktorzy, DNA to scenariusz, a epigenetyka to reżyser, od którego zależy finalna wizja tego filmu.
Epigenetyka („epi” z łaciny „poza, w dodatku do”) zajmuje się zmianami ekspresji genów niewynikającymi bezpośrednio z mutacji sekwencji DNA, a które prowadzą do powstania cech w danym organizmie jak i tych dziedziczonych przez kolejne pokolenia.
Epigenetyka nazywana jest drugim kodem, czyli tym, co ponad genami. Jest skrzyżowaniem genetyki oraz tego, jak dieta, mikroelementy, ćwiczenia a sen mogą zmienić ekspresję naszych genów. Bada wszelkie czynniki pozagenowe, które mają wpływ na to, jak informacja zawarta w genie zostanie odczytana.
Co wpływa na ekspresję naszych genów?
Wszyscy mamy zestaw wyjątkowych predyspozycji genetycznych, zgodnie z którymi różnie reagujemy np. na ćwiczenia, stres, konkretną żywność lub sen. Ale nasz styl życia i środowisko wpływają na te cechy genetyczne i mogą je osłabić lub uwydatnić. Dlatego nawet ważniejsze od poznania swojego profilu genetycznego, jest poznanie profilu epigenetycznego.
Wszyscy mamy zestaw wyjątkowych predyspozycji genetycznych, zgodnie z którymi różnie reagujemy np. na ćwiczenia, stres, konkretną żywność lub sen. Ale nasz styl życia i środowisko wpływają na te cechy genetyczne i mogą je osłabić lub uwydatnić.
Testy epigenetyczne pokażą ci rzeczywisty stan Twojego zdrowia, Twój prawdziwy wiek biologiczny i dostarczą ci podstawy do zrozumienia i wdrożenia w życie odpowiednich zmian, które pozwolą ci zarządzić ekspresją Twoich genów.
Interesuje Cię w jaki sposób Twój styl życia i środowisko wpływają na Twoje zdrowie? Chcesz profilaktycznie podejść do zdrowia i zastanawia cię jak mocno determinują Cię geny? Sprawdź z nami swój profil genetyczny i epigenetyczny, by wprowadzić do Twojego życia indywidualnie dopasowane nawyki, dzięki którym będziesz w lepszym zdrowiu na dłużej.